"Podróż na tysiąc mil rozpoczyna się od pierwszego kroku"

20.02.2016

List do Brata.


''.... Odchodzisz... a ja nie mogę ci pomóc. Znów komuś nie udał się "strzał na komorę". Kula rozrywa ci płuca, a kręgosłup zamienia w bezkształtną masę. Boli. Już niedługo, zaraz przestanie. Trzymam ci głowę, choć nie wiem czy tego chcesz. Czy choć trochę ułatwi ci to podróż na tamtą stronę. Twoje czarne jak spodki oczy wpatrują sie we mnie. Przez sekundę wydaje się, że chcesz coś powiedzieć. Lecz ty tylko wzdychasz ostatni raz, serce przestaje ci bić, oczy gasną.
Cholera! Boni! Nie zapomnę cię nigdy....!" 

 DLACZEGO?!!! 
Może właśnie to chciałaś mi powiedzieć?

Tak opisuje śmierć Boni, pięknej i dorodnej łani, o oczach, tak pełnych ufności do człowieka,  lekarz z Ośrodka Pomocy dla Zwierząt Chronionych w Przemyślu, ratującego znalezione w lesie ranne zwierzęta. 
Boni została postrzelona w lesie k/Przemyśla. Pomimo interwencji Policji i Straży Miejskiej, kłusownika nie udało się jak dotąd złapać.

Mój Bracie!
 Dlaczego moje życie jest mniej ważne od twojego?! 
Dlaczego nas zabijasz, ranisz, zastawiasz sidła?!
Dlaczego nie pozwalasz nam spokojnie żyć, paść się na zielonych łąkach i w radości wychowywać nasze potomstwo!
Dlaczego wycinasz drzewa, niszczysz las, nasz dom, nasze życie?!
Czy to naprawdę, tak dużo, czego nam do życia potrzeba!? 

  Bardzo byśmy pragnęli, my leśne zwierzęta, abyś był naszym Bratem i stąpał z szacunkiem po tej Ziemi, naszej Matce, szanując ją i wszystko to, co na niej żyje, traktując nas dzikie zwierzęta i całą przyrodę, krórą dostałeś we władanie... z MIŁOŚCIĄ! 
Czy naprawdę aż tak dużo chcemy, tylko prawa do życia, które nam się należy?!

I czy wiesz, że zjadając nasze mięso, zjadasz również nasz strach, nasze cierpienie, nasz ból, naszą rozpacz... a to napewno nie jest zdrowe dla twojego organizmu.

Drogi nasz Bracie, wywodzisz się przecież z dumnego rodu Słowian. A Słowianie, to byli szlachetni, mądrzy i odważni ludzie. Wojownicy, którzy nigdy nie zabijali zwierząt dla przyjemności, a zabijanie nie traktowali jako zwykłego hobby. 
Jeśli polowali na zwierzęta, to tylko dlatego aby móc się wyżywić. Nie klusowali, nie budowali wciąż nowych ambon, aby móc coraz lepiej i sprawniej dla przyjemności zabijać. Szanowali las, drzewa i nas dzikie zwierzęta. Przyroda dla Słowian, Twoich przodków miała bardzo ważne znaczenie. A drzewa, zwierzęta i ludzie ze sobą współżyli.

Może, więc i Ty Drogi Bracie, odnajdziesz te cechy w sobie. Przywrócisz je do życia, Ty też je posiadasz, jesteś przecież dumnym  SŁOWIANINEM  człowiekiem prawym i szlachetnym!

Wierzymy, że tak się stanie. Jak również w to, że to  WŁAŚNIE TY  staniesz sie prawdziwym obrońcą nas  dzikich zwierząt i Strażnikiem naszego domu - lasu.

Twoi Bracia Mniejsi - Dzikie Zwierzęta  
  

P.S.
Ten list do polujących na dzikie zwierzęta, napisałam, będąc świadkiem, coraz częstszych  polowań, strzałów i  nasilającej się liczby kłusujących  /w tym też moi sąsiedzi/,  z przerażeniem stwierdzając, że od dawna nie widzialam już ani jednej sarny, czy jelenia, a kiedyś był to przecież widok codzienny, jak również to, że na wyciętych połaciach lasu budowane są wciąż nowe ambony.
Jak mają żyć te zwierzęta, jak uchronić się od śmierionośnych strzałów?!
 One same nie zawalczą przecież o swój los. To my musimy to uczynić, dla nich, dla nas, dla lepszego świata.

List ten poślę do wszystkich, którzy tym haniebnym procederem się trudnią.
I gdyby ktoś z Was kochani chciał go skopiować i przyłaczyć się tym samym do tej akcji, to oczywiście jak najbardziej, bo nawet ta jedna "kropla w morzu" może zdziałać tak wiele!


13 komentarzy:

 1. Amelio, piękny list!!!
  Lecę do Hany z "donosem" - ona ma profil na FB właśnie taki, gdzie pisze o takich sprawach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie Sonic, leć szybciutko!
   Wiem bylam na tej stronie.

   Usuń
 2. Amelio, pięknie napisałaś. Mogę skopiować i dać na naszą stronę "Spójrz jak pies z kotem żyją za płotem" na fb? Z linkiem do Twojego bloga?
  Strona jest tutaj:
  https://www.facebook.com/Sp%C3%B3jrz-jak-pies-z-kotem-%C5%BCyj%C4%85-za-p%C5%82otem-955144944569060/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem, byłam i czytałam, jasne Hana kopiuj, i podawaj dalej!

   Usuń
 3. Nie moge o tym myśleć. Nawet ciesze się, że mieszkam w mieście. To tak boli :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak,Gosianko, masz rację, ja mieszkając w mieście nie miałam o tych sprawach bladego pojęcia. Tu dotyka się tak wielu problemów o jakich miastowemu człowiekowi nawet się nie śniło! I to baaaaardzo boli!

  OdpowiedzUsuń
 5. Widuję ich, jakże często, łażących pojedynczo, albo z nagonką ... zaczyna to zjawisko przybierać ogromne rozmiary, a najbardziej dziwi mnie, że wśród nich jest tylu młodych ludzi ... myślałam, o, naiwna, że może młodzi mają inne myślenie ... mogą bezkarnie chodzić po naszych polach, jeśli nieogrodzone ... rozmawiałam z wieloma osobami, ustawa "łowiecka" znowu utknęła w sejmie, tak silne jest to lobby myśliwskie, a niżej, choćby na poziomie naszego pogórza są to wręcz kliki łowieckie, do których należą zdawałoby się, przyjaciele lasu i zwierząt; nie wiem, co w tych ludziach siedzi, skąd ta potrzeba zabijania, bo gospodarką łowiecką nijak tego zjawiska nie mogę nazwać ... masowe mordowanie; co można powiedzieć o myśliwym, u którego znajdują się trofea zwierząt chronionych? gorszy od kłusownika, bo świadomie zabija dla poroża, skóry ...
  Amelio, bywam w lecznicy u tego lekarza z Przemyśla, widuję ratowane ofiary ludzkiego okrucieństwa, bezmyślności, a także zadufania w swoją wielkość i władzę ... pozdrawiam Cię.

  OdpowiedzUsuń
 6. Marysiu, tak, to szerzy się w zastraszającym tempie, i masz rację wsród młodych ludzi. Pod moim domem co jakis czas, jako ze stoi pod lasem zbierają sie owi mysliwi i ida z psami do lasu, ile wsród nich jest młodych ludzi, sa tez kobiety?! To przerażające!
  Mój sasiad chodzi i ponoć zbiera te rogi, bo jak twierdzi jelenie je gubią, a on chodzi po lesie z nożem w ręku...potem sprzedaje za grube pieniądze w necie.... jakie to straszne!
  Marysiu jesli możesz powysyłaj ten list, nawet mailem do mysliwych, sasiadów.... tylko tyle mozemy zrobić dla tych biednych zwierząt.
  Serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój kontakt z fauną dość powierzchowny jest, nie zagłębiam się bo mam poczucie bezsilności. Nie krzywdzę ale i nie krzyczę gdy krzywdzą. Więc czuję się winna. Ale zawsze i wszędzie jestem za ochroną i osłoną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedys tez się nie zagłębiałam, nie mając pojęcia co się dzieje, bo i jak,skoro mieszka się w mieście i nie widzi się tego wszystkiego, a odkąd tutaj zamieszkałam na skraju lasu staję się mimo woli świadkiem tego wszystkiego... i czuję tę swoją, bezsilnośc, więc choć pisząc o tym, moze moge w jakiś sposób pomóc...

   Usuń
 8. Amelio, niestety, ta nasza Alzacja, to mekka mysliwych:( Rece opadaja i serce boli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ojejejejej!!!
   A ja myslałam,że to tylko tu u nas, a tam świat jest taki bajkowy i piekny!

   Usuń