"Podróż na tysiąc mil rozpoczyna się od pierwszego kroku"

28.05.2012

,,Kiedy dom zostaje ukończony....


... przez drzwi wkracza stagnacja. ,,

Tak mówi przysłowie arabskie.  Wszak przysłowia mądrością narodu są. Jak dobrze. I ku mojemu pokrzepieniu.

Chociaż... gdy spoglądam na mój dom, nie mówiąc już o chylącej się ku upadkowi... ale wciąż jeszcze niezwykle pięknej obórce, mam nieodparte wrażenie, że do jakiejkolwiek stagnacji... u mnie daleko... a nawet mogę pokusić się o stwierdzenie, iż do takowej... nigdy nie dojdzie. Ufff... cóż za ulga!!!
Ale i tak wszelkie słowa... w obecnej sytuacji są krzepiące.

... W obecnej sytuacji... !?
No, cóż nie da się ukryć, iż wielkimi krokami zbliża się...  kolejne lato i ... wszystko byłoby wspaniale, gdyby nie fakt, iz wraz z nim, nieubłaganie nadchodzi kolejny sezon budowlany dla wszystkich budowlańców i dla tych  remontujących.
Mam przyjemność do tych drugich należeć.
A więc wiadomo, co mnie czeka. Kolejne wakacje z taczką i z łopatą.
I tym samym kolejny sposób na ich spędzenie.
I jak dobrze, że od lat kilku... nie muszę  nic wymyślać.
I nic wybierać, że może to... czy  tamto i  może... tu lub... tam?
U mnie wszystko jest jasne. Po prostu kolejne remontowe wakacje  i koniec!
Żadnych zastanawiań. Żadnych alternatyw.
Jakże proste i piękne może być życie!

Tak więc,w  tym roku będzie u mnie ponownie jak już wspomniałam ... REMONTOWO!
Z tym, że tym razem nieco też  inaczej. 
Przede wszystkim będzie bez.. zacnych  Panów  SPECJALISTÓW... nie, nie... żebym jakieś awersje  do owych miała... ale od pewnego czasu... jakoś uczulająco owi panowie na mnie działają... i wobec powyższego wykreślam ich z mojego życia, pozostawiając jedynie miejsce dla tych  najbardziej koniecznych i niezbędnych.
 A poza tym...to  będę ja...w roli głównej... jak zwykle... jacyś może wolontariusze... jacyś może wsiowi pomocnicy i to wszystko.

Będzie również... GLINOWO, a jakże. Glina jakoś nie odpuszcza i nie opuszcza... a i finanse dosć okrojone. Więc będzie ponownie...  zdrowo... tanio i...  naturalnie!
Aż w końcu wszystko wyjdzie mi na dobre!
Czyli wszystko w jednym! Prawdziwy cud!
Gdybym tak jeszcze wiedziala, od czego zaczynać!?
I gdybym tak, jeszcze miala  motywację, zapał i etc, które to z roku na rok niestety... topnieją, byłoby doprawdy cudnie.
Ale i tak pewnie będzie... cudnie... jako, że na budowie zawsze cudów moc!!!

Poczynilam więc plany... jako, że plany dobrze mieć, bo one, zawsze w jakiś sposób motywują!
I tu z wielorodności  i różnorodności zadań do wykonania, wybrałam z tych naj-niezbędniejszych... te najbardziej nie-zbędne, bez których trudno byłoby się obejśc, a bez których, ja i tak wystarczająco długo się obywłam. 

I tym oto sposobem sporzadzilam całkiem przyzwoitą listę, składającą się z czterech  punktów-
Oto ona:

 1. po pierwsze, pogłębię istniejącą już studnię i doprowadzę wodę, a następnie wykonam łazienkę

2. otynkuję oba pokoje północne, szybko, sprawnie i z ochota, porzucam glinę na ceglane ściany, wszak wprawę w tynkowaniu już mam.

3. następnie wykonam  klepisko, tj. glinianą podłogę, co też nie powinno sprawić mi większych problemów

 4. i  jeśli czasu zostanie... i entuzjazm dopisze ... wyrzeżbię gliniany murek wokół domu!?

Jeśli plan zawiedzie, z różnych  przyczyn, zdam się po prostu na... SPONTANICZNOŚĆ... jako, że owa nigdy nie zawodzi!
O, jak dobrze. Jak dobrze mieć plany. A plany wakacyjne szczególnie cieszą!

Tak więc już wkrótce, na letnie miesiące przenoszę się jak co roku, z całą moją menażerią tj. psem, kotami i z  ich dziećmi do mojego domku na kółkach, aby w nim wieść moje letnie... koczowniczo... cygańskie życie, ktore z biegiem lat, zdążyłam już polubić, do tego stopnia... że, nawet zdobycze cywilizacji... jak brak prądu i wody nie są mi strasznymi... 
I to tyle odnośnie wakacyjnych planów.

A tymczasem u mnie... majowo... wiosennie... upalnie i bardzo... SUCHO!.
Woda w strumyku wyschła i czerpię ją teraz z pobliskiej rzeczki, w której poziom wody też opada w zastraszajacym tempie. I gdy tak dalej będzie, zostanę wkrótce  bez wody. Modlę się zatem o deszcz... i CELEBRUJĘ  każdą kroplę wody... !
Nigdy nie myślałam, że kiedykolwiek w życiu przyjdzie mi toczyć walkę o wodę!
Coż, podobno wszystkiego należy w życiu dotknąć... aby żyć jego pełnią.
Więc mam to szczęście i... dotykam.

A w moim ogrodzie jest... za to bardzo...  kwieciście. I nie... żeby kwiatowo... o, nie... raczej różnorodnie.
I raczej dziko. Ale z pewnością naturalistycznie. Ogród, o ile w ogóle można w tym wypadku... o ogrodzie mówić, koszony jedynie ręcznie, czyli  kosą, przypomina...  KWIETNĄ ŁAKĘ... choć kwiatów raczej w nim mało... a prym wiodą... te perzaste z rodziny tzw. chwastów pospolitych,  do których ja... z czasem nabywam szczególnego sentymentu... pozostawiając je przy życiu...


... i  latawce... dmuchawce.... wiatr...


... z czego mam niewątpliwe korzyści......  parząc aromatyczne pokrzywowe herbatki z... dodatkiem mięty... o pięknej  zielonej barwie... komponując pokrzywowe sałatki z dodatkiem np. mlecza...

... a ostatnio pokusiłam się nawet o wiosenną fantazję... czyli zupkę pokrzywową... którą wcinałam  na zdrowie!


... a to nie wszystkie zalety takiej  łączki... bo ona sama nie dośc, że kwietna i dostarczająca  tylu bogactw... to jeszcze na dodatek... MUZYKUJĄCą  jest.... !!!


... a jej skrzydlaci  mieszkańcy odstawiają codzienne koncerty, w których  pierwsze skrzypce grają brzuchate trzmiele... a wtóruje im leśny chórek  z pobliskiego lasku...


... a gdy wkrótce dołączą do nich cykady, świerszcze i cała  ta reszta letniego towarzystwa... to czekają mnie naprawdę upojne noce... po dniach pełnych... zawirowań...... i dlatego jestem fanką dzikich ogrodów... takich, tylko trochę muśniętych ręką człowieka... ale za to jakże żywych... barwnych... i nie pozbawiajacych ich prawowitych mieszkańców wiosennej radości...


.... a poza tym... właśnie  niedawno przekwitły jabłonie... i tu na północy, cały ten wiosenny spektakl, odbywa sie nieco póżniej... ale za to potem... dłużej  trwa...

... a  upojna ich woń.. wciąż  jeszcze unosi się w powietrzu...
... i to niezwykłe zjawisko... nie sposób było nie utrwalić...


 I kolej na moją menażerię, która ma się nadwyraz dobrze i rozrasta sie w tempie iście... piorunującym...

... i tak oto, po dzieciach  Loli ...


...uroczych i radosnych...

.... i bardzo zabawowych ...
 ... swoje rudo - nakrapiane potomstwo powila Polinka...

... a  szanowny tatuś... czyli Pan Kot, Kicią zwany ?
No, cóż... tylko kilka przelotnych spojrzeń rzucił swoim dzieciom, obwąchał czy... TO-TO  aby jego napewno... co było rzeczą wagi najwyższej i uratowało zapewne niewinne  istotki przed... ich nie - tatusiem. A stwierdziwszy, że TOTO bez wątpienia jego... zaakceptował...
 A, gdy małe chciały  pobawić sie nieco, z nowo co poznanym tatusiem, wycofał się szybko, bardzo, ale to bardzo, jak to na kota przystało, urażony... 

... no bo, jakże to tak?
Przecież... to nie uchodzi... takie nagłe i niespodziewane zakłócenie świętego spokoju!?
Który to ON , Pan Kot ceni sobie nadwyraz...

 ... po czym...  ukrył się przed... wesołą dzieciarnią w...  małym tekturowym pudełku, w najdalszym kącie domu.
Ot, mężczyzna!

 ... a może Ktoś ma ochotę na adopcję maleństw? Zapraszam, bo dzieciarnia  wyjątkowo udana i piękna...i niezwykła jak to na koty przystało!


No i jeszcze... Profesor Wilczur... czyli Maksiu?
Też ma się dobrze. Lubi łazić za swoją panią krok w krok, jak ten pies... włazić jej na kolana... i patrzeć prosto w oczy ...


.... I to byłoby na tyle najnowszych wieści.  I calkiem możliwe, że wkrótce przybędzie jeszcze COŚ... beeeeeczącego.
I tym oto sposobem...  menażeria będzie pełna! A jaka wesoła! Już to widzę!

A mnie ... no, cóż... nie pozostaje nic innego, jak tylko odnależć... dawne pokłady  motywacji... entuzjazmu...  euforii... zapału... i etc... po czym rzucić się w...  WIR PRACY!!!!!  
Co niniejszym pewnie uczynię!!!

Tak więc, wybaczcie Kochani, jeśli moje wpisy jak i odwiedziny u Was będą  dość sporadyczne i dość nieregularne, co będzie jednak oznaczało, iż rzuciłam się właśnie w... ,,ów,,  wir...   i , że pojawią się tylko wtedy, gdy... WYKONAM  jakiś kolejny punkt planu... bądż też...  gdy, zdam się na ... SPONTANICZNOŚĆ... co też w końcu wychodzi zwykle na dobre!

Wiele uścisków posyłam i do miłego zobaczenia!
11 komentarzy:

 1. Piękne rosną kocie dzieci:-))) Ale pozwól, że tym razem poniecham adopcji. 13 kotów mi wystarczy:-))) Powodzenia w remontach! I czekamy na foty!
  A.

  OdpowiedzUsuń
 2. Amelio! Wołam z mocą : AVANTI!My już dziesięć lat / sic! / tworzymy swoje miejsce na ziemi.Ty w glinie,my w drewnie. Są momenty,że chcielibyśmy mieć wykończone na maksa,ale tak naprawdę chyba jednak chodzi o to, " by gonić króliczka :D ,a nie złapać go :D ". Bo po co stagnacja :)? Nie mieć nic do przybicia,do przemalowania,do dobudowania? Budowanie jest fajne! Powtarzam :AVANTI ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. I cała naprzód!-kibicuję jak zawsze:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Heh! Powiało iście wiosennym optymizmem! Dzięki stukrotne! Jakoś dziwnie jesteśmy pewni, że stagnacja to Ci nie grozi! :D

  Niezmiennie trzymamy kciuki i pozdrawiamy serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Amelio, duzo sily i wytrwalosci. Sledze Twoja pasje i nie potrafie wyobrazic sobie, ze sie poddasz.
  Pozdrawiam
  A

  OdpowiedzUsuń
 6. Amelio, czy wyobrażasz sobie taką sytuację, że wszystko już zrobione, wyremontowane, a Ty zupełnie bez zajęcia? byłoby Ci źle z tym, zapewniam. A glina to z własnej kopalni? dużo jej potrzebujesz; i dobrze, że masz studnię, oczyszczenie jej pewnie pomoże, będziesz mieć swoją wodę, odpadnie noszenie ciężkich wiader; jesteś mocna, Amelio, dasz radę; pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Amelio kochana, grunt to dobry plan ;-) a jak już zaczniesz, to robota sama pójdzie i entuzjazm wróci ;-))
  Cudną masz (i liczną) gromadkę... tylko kózki brakuje ;-)) A nie myślałaś o pozbawieniu Pana Kota, hmmm... części męskości?
  Ściskam czule!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asiu i Wojtku,
   13-tka to szczęśliwa i wystarcząca w zupełności liczba!
   Gratuluję zatem szczęśliwej gromadki!

   joasxa,
   i o to właśnie w tym wszystkim chodzi!!!
   Nie cel, a droga do niego najważniejsza... i to co się na niej wydarza!
   AVANTI !!! i niech się mury pną do
   góry!!!

   I cała naprzód! OLQA, Ty wierna duszo!

   Go i Rado,
   ... taaaak... wakacje bez taczki, łopaty i filco-gumiaczków... to zupełnie nie dla mnie!

   A.
   ... jak dobrze, ze sa jeszcze na świecie ludzie, uważajacy to co robię, za ,,pasję,,... a nie za jakies natrętne dziwactwo...!
   Wielkie dzięki!

   Maryniu,
   ... glina zakupiona w proszku, tylko roztaplać toto w wodzie i piachu i porzucać na ściany!
   Najpierw w domu... potem w obórce, a potem jeszcze inne gliniaczki poobrabiam... i po-postawiam jak juz w ten glinowy trans wpadnę!
   I żadna stagnacja mi nie straszna!!!!

   Inkwizycjo,
   ... hmmm... Kochana... części męskosci powiadasz!?
   Ale... czy to aby sie tak godzi... skoro, Pan Kot taaaaki męski!!!

   Usuń
 8. Amelio - przybijamy Ci piąteczkę!
  Tylko, że my dopiero od roku i ciut.
  Plany planami a rzeczy dzieją się same.
  No to gonimy króliczka, a raczej naszego prawie prywatnego zająca.
  Serdeczności ślę
  jolanda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Jolando, że wpadłaś!
   No i gonomy króliczka i spelniamy marzenia!!!
   Uściski.

   Usuń
 9. ALEŻ JESTEM ZACHWYCONA brak mi słów uznania i zachwytu.Tez kilka lat temu uciekłam z blokowiska z prawie niewidomym męzem, ale moja chatynka maleńka, mimo tego jestem szczęsliwa na tej mojej wsi, mąż mniej...niestety:( Pozdrawiam serdecznie i obiecuję TU wracać

  OdpowiedzUsuń