"Podróż na tysiąc mil rozpoczyna się od pierwszego kroku"

13.06.2018

Truskawkowe żniwo.

O truskawkach nigdy jeszcze nie pisałam, może dlatego, że nigdy nie było się w zasadzie czym pochwalić, aż do tego lata, w którym jest ich tak dużo, że aż sama się dziwię, skąd taka obfitość?!

Gdy zakładałam moją pierwszą w życiu  plantację truskawek, nie miałam zielonego pojęcia jak to zrobić, zakupiłam więc kilka sadzonek i wkopałam je po prostu w ziemię, nic więcej nie robiąc, prócz tego, że podlewałam je jak oszalała wodą z pobliskiego strumienia.
Ileż ja się tej wody nanosiłam, bo oprócz truskawek miałam jeszcze warzywniak, który również podlewałam. Wprawdzie strumyk był obok ogródka, ale należało zejść do niego, a raczej przedrzeć się przez gąszcz pokrzyw, w których czyhała nie jedna żmija, a potem wdrapać się z wiadrami pełnymi wody pod górkę, gdzie połowa wody oczywiście się rozlała, więc musiałam po kilkanaście razy obrócić, aby wszystko podlać. Było więc, hmm... niełatwo, a ja pomału miewałam dosyć. Ale uparta byłam i chciałam, aby moje rośliny miały dobrą wodę ze strumyka, więc męczyłam się przez kolejne lata.
Ale i tak, to moje codzienne podlewanie przynosiło niewiele efektu, truskawki były marne podobnie jak inne rośliny, a ja wykończona podlewaniem i odchwaszczaniem.

Zaczęłam więc szukać sposobu, który ułatwi mi życie i polepszy moje plony. I znalazłam permakulturę, czyli uprawę ziemi bez przekopywania, odchwaszczania i podlewania. Czyli najkrócej mówiąc, pozostawienie wszystkiego naturze, która ma za nas wykonać całą pracę. Wydało mi się to cudem i tym czego naprawdę do szczęścia potrzebowałam.

I tak właśnie przed dwoma laty, zaczęłam uprawiać swój ogród. Nawiozłam ziemię żywym obornikiem,obłożyłam wszystko kartonami, na to zmurszałymi gałęziami, ziemią z kretowisk i grubą warstwą słomy. To wszystko miało sprawić, że chwasty nie będą atakować, bo zostały odcięte od światła i zginą pod warstwą kartonów, tworząc próchnicę, podobnie jak gałęzie i tektura. A pod taką pierzynką wspaniale  działają wszystkie pożyteczne mikroorganizmy oraz dżdżownice, które użyżniają naszą ziemię.

To był ogrom pracy, którą w całości wykonałam sama. Ale byłam gotowa na wszystko, na największy nawet wysiłek, aby potem mieć lżej. I tak też się stało, ale nie od razu. Bo jak to zwykle bywa, wszystko wymaga czasu. Opisałam to wszystko w jednym ze swoich postów, obiecując napisać potem o wynikach, czego niestety nie zrobiłam, robię to więc teraz.

 Otóż, wszystko co robię obecnie to rozłożenie po zimie nowej słomy, a jesienią obłożenie ziemi kartonami i słomą. Sadzonki truskawek obkładam przyniesionym z lasu długim igliwiem. Nie podlewam. Jedynie pomidory i ogórki, które znajdują się w szklarni podlewam, ale rzadko, co dwa dni, ale za to obficie.
Nie stosuję żadnej chemii, a jedynie naturalne opryski z drożdży, gnojówki z mniszka i pokrzywy oraz olejków eterycznych.
Nie mając kompostu, nowe sadzonki podsypuję humusem. Kompost jest jednak konieczny, dlatego zacznę i o tym myśleć.  

Efekt jest taki, że moje truskawki są tak dorodne i jest ich tak dużo, jak jeszcze nigdy dotąd. Wszystkie sadzonki, a mam ich ok. 150 są zdrowe, nie zaatakowane przez żadne szkodniki. Od czasu do czasu je jednak odchwaszczam, bo chwasty jednak się pojawiają, ale dlatego, że moja warstwa słomy jest za cienka. Jeśli warstwa słomy jest gruba, chwastów jest niewiele.

I jeszcze jedna rzecz, którą  robię... rozmawiam z moimi roślinami, dziękuję im za to że są, że tak pięknie rosną... a one odwdzięczają się, obfitując jeszcze bardziej.... niekiedy śpiewam. Rośliny są mądre i czują tak samo, jak my.
 
 

Dzięki temu, że są przykryte gleba tak nie wysycha, dłużej utrzymuje wilgotność. A więc faktycznie pracy dużo mniej.
Przymierzam się teraz do zastąpienia słomy zrębkami z drzew liściastych, które są ponoć lepsze.


Część sadzonek znajduje się pod agrowłókniną, gdy zabrakło mi słomy ten sposób podpatrzyłam u znajomej i zastosowałam u siebie i muszę powiedzieć, że z powodzeniem, a nawet ona lepiej niż słoma zagłusza chwastySą też poziomki, które zjadam prosto z krzaczka, ignorując wszelkie zasady, bo własciwie nie powinno się, ale są tak pyszne, że trudno się powstrzymać, albo zanoszę garść M. a ona zachwyca się ich  smakiem... mówiąc, że chyba we wczesnym dzieciństwie coś tak pysznego jadła... To wspaniale , móc pójść z koszyczkiem do ogrodu i zerwać pachnące, nasycone słońcem owoce, są tak pyszne i słodkie, a te najmniejsze najsłodsze... 
Przyniesione do domu, tylko myję i zjadam od razu, taką wersję lubię najbardziej. Pomidory, papryka i ogórki w szklarni też pod słomianą pierzynką, regularnie spryskiwane drożdżami mają się dobrze 

Pozostałe warzywa rosną powoli, ale nie ma się co dziwić przy obecnej suszy, gdzie w maju tylko dwa razy padało, a w czerwcu wcale, aż dziw, że radzą sobie bez wody dość dobrze. To świadczy o tym, że natura radzi sobie sama i my nie powinniśmy za dużo w nią ingerować. Najdoskonalsza permakultura to przecież las, gdzie wszystko samo bez ingerencji człowieka rośnie, a ziemia przykryta liśćmi, zrębkami, gałązkami, szyszkami jest żyzna i nawilżona.
Krzaczki borówki amerykańskiej, niezwykle zdrowego owocu obłożone trocinami i szyszkami, które zatrzymują w sobie wodę, otwierając się i zamykając. To najiteligentniejsza ponoć ściółka.


Własne warzywa prosto z ogródka, dojrzewające w słońcu, to najlepsze co może dać nam lato. Póki co rozkoszuję się truskawkowym szaleństwem, potem przyjdzie czas na  pomidory, ogórki i całą resztę. I tak  naprawdę, to nie wyobrażam już sobie życia bez tych ogródkowych rarytasów. Fakt, że to pracy ogrom, ale jakże potem to wszystko cieszy. Jak dla mnie, to prawdziwy luksus.

 

29 komentarzy:

 1. Amelio odwiedzam Twój blog i podczytuję od jakiegoś czasu.Podziwiam Cię w Twoich działaniach nieustająco, a teraz będziesz dla mnie inspiracją w permakulturze. Dziękuję za pełne ciepła wpisy i życzę wspaniałych plonów w tym roku. Pozwól że nadal będę Cię odwiedzać.Pozdrawiam Bandola.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za odwiedzinki, cieszę się, że mogę kogoś zainspirować pozdrawiam i zapraszam ponownie

   Usuń
 2. Wspaniały zbiór :)
  Niestety ja nie mogę stosować takich rzeczy bo mam teren podmokły i zaraz ślimaki wprowadziłyby mi się pod tę słomę i agrowłókninę.
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam ślimaki, jeszcze ich wprawdzie nie tak dużo, ale latem pojawiają się gromadnie, a ja co rano idę z wiaderkiem, zbieram je i wynoszę do lasu. Sa okropne, te czarne, wielkie i oślizłe brrr. ale cóż robić, jakoś z nimi żyję i moje zbiory też przetrzymują tą inwazję.

   Usuń
 3. Piękny masz warzywniak.
  U nas na podobnej zasadzie, z tą niewielką różnicą, że Wojtek zbudował skrzynie.
  W tym roku jednak plonów dużych nie będę miała. Zaangażowałam się mocno w działania społeczne i na warzywniak czasu zostało mniej :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oooo, skrzynie są super, też bym chciała, ale nie ma kto mi ich zrobić, więc zadowalam się tym co mam. Czasu też mam niewiele na warzywniak, odkąd mam M. pod opieką,wszystko kreci sie wokół niej, a wszystko inne robię tak tylko z doskoku.Więc niepodlewanie i nie odchwaszczanie ciągłe pomaga. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 4. Cieszę się, że napisałaś o swoich truskawkach. Twój post będzie nam duża pomocą i inspiracją, gdy sami zabierzemy się w końcu za zakładanie własnej plantacji. Pewnie tylko ze zgromadzeniem kartonów będzie problem, bo cięzko sie o nie doprosić na zapleczach sklepów. Oni to wszystko biorą dla siebie. No i słomę trzeba będzie gdzieś kupić, ale to juz nie problem.
  Piękne masz truskawki! Cieszę sieTwoją i M. radoscią. Te proste smaki z własnego ogródka są najlepsze i wcale nie takie zwyczajne, bo okupione własna pracą, bo mamy pewnosć, że wiemy co jemy. A to jest bezcenne!
  Pozdrawiam gorąco Ciebie i M.
  Dobrego dnia, drogie panie!:-))*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kartony zbieram przy każdych większych zakupach, leżą na wózku, gdy sprzedawcy rozpakowują towar, więc zabieram te większe bez problemu. Muszą być jednak te bez napisów i nie kolorowe, najlepsze są szare, gdzie napisów niewiele, taśmy klejące trzeba zdjąć. Gromadzę kartony sukcesywnie przy każdej okazji. To nic trudnego.
   Tak, truskawki zdecydowanie polecam, a ich uprawa nie wymaga naprawdę wiele wysiłku,a one same zadowalają sie całkowitym minimum.
   Ale ile potem radości i pyszności na stole!
   Dziękuję za pozdrowienia, M. przesyła całusy i serdeczności.
   Słomę kiedyś zakupiłam od gospodarza, cały ciagnik wystarczył mi na wiele lat za niewielkie pieniądze, teraz pomału juz sie kończy.

   Usuń
 5. W tym roku wszędzie urodzaj wyjątkowy mimo suszy. Też ściółkuję truskawki, bardziej po to by były czyste, bo ja jem prosto z krzaczków i nie myję. Takoż i poziomki, które mają tę wyższość nad truskawkami, że owocują mi do października.
  Wspaniały pomysł z szyszkami pod krzakami borówki, one lubią kwaśną glebę.
  Pozdrawiam Was serdecznie, przytul ode mnie M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie truskawki dzięki sciółkowaniu sa czyściutkie i można je zjadać prosto z krzaczka, co ja też robię, ach... jaka to przyjemność!
   Szyszki są dobre dla borówki, a długie igły dla truskawek, to powiedział mi kiedyś stary ogrodnik.
   M. przytulę, a my obie przytulamy Ciebie.

   Usuń
 6. The content of your blog is exactly what I needed, I like your blog,
  I sincerely hope that your blog a rapid increase in traffic density,
  which help promote your blog and we hope that your blog is being updated.
  login

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak ja bym chciala miec swoje owoce i warzywa :-) 100% zdrowia i pewnosci ich pochodzenia. Zazdroszcze....
  pozdrawiam
  www.waszmonter.pl

  OdpowiedzUsuń

 8. شركة التميز المثالي للخدمات المنزلية وتنظيف المنازل والشقق والفلل بالدمام والخبر والقطيف والجبيل
  قسم خاص لتسليك المجاري بالضغط ومكافحة الحشرات وتنظيف للمجالس والسجاد والموكيت وتنظيف الخزانات
  نقدم افضل الخدمات المنزلية بالمنطق الشرقية 0551844053

  شركة تسليك مجاري بالدمام
  شركة تنظيف منازل بالدمام
  شركة مكافحة حشرات بالدمام
  شركة تنظيف منازل بالجبيل
  شركة مكافحة حشرات بالجبيل
  شركة تنظيف سجاد بالجبيل
  شركة تسليك مجاري بالخبر
  شركة تنظيف منازل بالخبر
  شركة تركيب وصيانة الكهرباء بالدمام والخبر
  شركة المثالية للتنظيف بالجبيل

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdy przeczytałam,że rozczulają Cię dzieci, osoby starsze i bezpańskie psy to już wiedziałam,że jesteś mi bliska :) Mam to samo. Zajrzałam tu dopiero ale jestem pewna, że zostanę. Pozdrawiam Pola

  OdpowiedzUsuń
 12. Amelio napisz coś,czekamy:):)
  DOBRYCH pełnych miości świąt !!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Kochani, moja przerwa nadal trwa. Jak długo, tego nie wiem.Jeśli zatęsknię za pisaniem powrócę. Na razie odpoczywam i dobrze mi z tym.
  Moc serdeczności posyłam w Nowym Roku.

  OdpowiedzUsuń
 14. I moje truskawki piękne są, posadziłam w zeszłym roku, zgodnie z Twoim przepisem. Dziękuję. Zaglądam tu w tym roku i zaglądam... i tak czekam na kolejne wpisy

  OdpowiedzUsuń
 15. Welcome to dankvapesonlineshop, your online specialist for buy dank vapes, 710 kin pen, buydank woods prerolls . If you are interested in vaping then you are in the right place! Our wide range offers the right equipment for beginners as well as for advanced and professional vapers. To ensure that you have a safe and pleasant vaping experience, we rely on high-quality in our dank vapes products. Our dank vapes, 710 kin pen, moon rock carts and brass knuckles are sourced exclusively from reputed brands with high quality standards.

  OdpowiedzUsuń
 16. We are a group of unique experts who manufacture real and fake passports , IDs,driver’s licenses  and other documents proving your identity or qualification.
  We have many years of experience in this field that’s why you can be absolutely sure that no matter what you order from us, you will always receive a high-quality document that meets the necessary standards and requirements.Being the unique producers of bothreal and fake documents , we can make such travel and identity Visas,ID cards , Resident Permitsdocuments as Passports,  Driver’s Licenses and Birth certificates,IELTS Certificates,Social Security Number . Besides, you can order some other documents such as Buy Real Passports Online,Buy Fake Passport Online,Buy Real ID Cards,Buy Real Driver’s License,Resident Permits Application,IELTS, TOEFL Certificates For Sale   and others.
  our other companies include
  Fake Money for Sale,Buy Undetectable Money Bills

  Do you want to buy counterfeit money,fake notes for sale that looks real with Great Prices and Highest Quality ? Here is your chance to purchase Class A Prop and Replica Bank notes‎ . With over a billion of our products circulating around the world, we offer only original high quality COUNTERFEIT currencies and fake documents .Shipping from Ukraine and UK. you can click  here to read more

  OdpowiedzUsuń
 17. The e-fluid cartridges, or juul pods for sale, arrive in an assortment of flavors like cool mint, creme brulee, classi tobacco,menthol juul , mango-juul,juul starter kit,cucumber juul and natural product mixture, and each unit contains about as much nicotine as one pack of cigarettes. JUUL cases contain a blend of glycerol and propylene glycol, nicotine, benzoic corrosive, and flavorants.click HHERE and buy juul pods online from the Official juul website with 100% guarantee.

  OdpowiedzUsuń